informace

Nápady čtenáře (a zároveň i autora) erotických povídek

Milý čtenáři. Při prohlížení archívu povídek, které byly uveřejněny na původní verzi stránky eFenix, jsem narazil na tento text. Autor Fred nás nedávno opustil. Pro mnohé z nás byl mentorem, kamarádem a hlavně dlouholetým korektorem. Občas v komentářích si posteskl, že nejsou povídky dost komentovány a že to ubírá autorovi chuť do dalšího psaní. Možná už v té době zapomněl, na svůj text, který tu nyní předkládám. Omlouvám se, že se nejedná o erotickou povídku, ale myslím si, že tento příspěvek tu má své místo.
admin

Úvahy o tom, proč se píšou a proč čtou erotické povídky.

Úvaha proč se píší a proč čtou erotické povídky.

Byl jsem vychován v hluboké totalitě, kdy cenzura byla všemocná a vztahovala se nejen na politiku, ale i na erotiku. Po sametu nastal nečekaný boom a najednou bylo všude plno nejrůznější erotické literatury. Stal se z toho výnosný byznys. Protože jsem byl do té doby odkázán na erotické samizdaty, případně na „soukromé tisky“, byl jsem touto svobodou nadšen a stal se ze mne vášnivý čtenář tohoto, podle názoru mnoha sucharů, „pochybného škváru.“

Když se pro mne otevřel kouzelný svět internetu, objevil jsem i erotické povidky. Vyhledával a četl jsem je velmi rád a čtu dosud. Obdivoval jsem zavedené autory a v duchu jsem si přál, abych uměl psát, jako oni. Zatím jsem jenom občas napsal nějaký komentář. Dlužno podotknouti, že komentáře byly a jsou anonymní, pod nickem, a dost často byly velmi vulgární. Autorovi nepodařené povídky se např. doporučovalo:
„Blbečku, strč si tu svou sračku do prdele a na další psaní se rači vyser.“
Když jsem v komentáři upozornil na hrubé gramatické chyby, dostalo se mi reakce:
„Vole, tady je to vo mrdání a né vo ňáký gramatyce.“

To tedy rozhodně nebyl můj styl. Pokud se mi povídka líbila, pochválil jsem ji. A pokud byla nepovedená, decentně, ale ve vší slušnosti, jsem upozornil na nedostatky, v dobré víře, že to autorovi pomůže. Bohužel, dočkal jsem se jízlivých projevů nesouhlasu. Jeden uražený autor mi dokonce doporučil, abych nejdřív zkusil něco napsat a pak mohu mít blbé kecy. Když jsem brzy nato přečetl jednu obzvlášť nepovedenou povídku, napadlo mě, že bych to měl zkusit. Větší blábol snad ani napsat nemohu, tak proč se nepokusit? Při nejhorším mě kritici roznesou na kopytech.

S těmito pocity jsem napsal svoji prvotinu a poslat ji na nejmenovaný, dnes již neexistující, ale tehdy velmi populární server. Měl jen jednu vadu: občas na pár týdnů vynechal a čtenáři marně čekali na přísun nových povídek. Pod text povídky jsem umístil poznámku pro čtenáře:
„Myslíte, že má cenu, abych napsal pokračování?“
S pocty panice před první souloží jsem druhý den otevíral dotyčnou stránku a byl jsem zvědav na ohlasy. K mému velikému (a přiznávám radostnému) překvapení jsem tam měl komentářů dokonce několik a všechny byly příznivé. Velmi mě to povzbudilo a byl jsem povděčen i za kritiku, která mi vyčítala drobné gramatické chyby, nebo školácké nedostatky ve slohu. Byly tam i dotazy, zda jsem si děj povidky vymyslel, nebo to byl popis skutečné události.

Odpověděl jsem po pravdě, že to bylo tak 50 na 50. Nejvíc jsem si cenil, když mi tam kdosi napsal, že podstatné je, že i když to tak nebylo, mohlo to tak být. To se potom stalo mým krédem. Všechny moje další povídky byly psány tak, že děj byl pravděpodobný.

Moje komentáře se řídily stejným pravidlem. Pokud nebyla povídka označená jako fantazie, posuzoval jsem vždy, zda se mohla udát tak, jak byla napsaná. A rázem jsem některé povídky viděl jinýma očima. Mnohé sice byly napsané tak, jak se očekávalo – byly rajcovní, vzrušovaly fantazii a mohly vyvolávat emoce, ale byly zcela nereálné. Zábavný je občas detailní popis bohapustých mrdaček, při kterých různí nadsamci podávají záviděníhodné megavýkony. Pro takového chlapáka je naprosto normální, že se pustí do hrátek s třemi nadrženými děvami. Šuká s nimi neúnavně celou noc a žádnou z nich neošidí. Každou ojede nejméně 3x a ráno jde svěží do práce. Když si něco takového přečtu, mám z toho málem komplex méněcennosti, ale jen do toho momentu, než si uvědomím, že jsem narazil na dalšího sedmilháře a barona Prášila.

U některých povidek mě velmi pobaví, když autor popisuje jenom své rádoby představy, které mají ke skutečnosti velmi daleko. Pokud povidka začíná: Jmenuji se xy, je mi x let a chtěl bych se s vámi podělit o příběh, který se mi skutečně stal, tam a tam, tehdy a tehdy, hned zbystřim a snažím se „nachytat“ autora na švestkách.

Neméně zábavné jsou i povídky od čuňáků teoretiků, kteří dokážou popisovat situaci jen podle svých představ, mnohdy až chorobných. Různé naivní popisy orálního, nebo análního styku potom prozrazují, že autor pracuje jen se zprostředkovanými informacemi a při tom zabíhá do detailů, které jsou na hranicích možností.

Napsat dobrou povídku je skutečně těžké. Zvlášť když chybí zpětná vazba. Ano, mám na mysli komentáře a hodnocení. Protože, jak jinak má autor poznat, že je jeho povídka dobrá? Podle počtu přečtení? Jsou zde povídky, které mají několik tisíc přečtení, ale k hodnocení se donutilo jen několik málo čtenářů a s komentáři je to podobné. Když se občas objeví jeden, tak je to pro autora téměř úspěch. Jednou jsem, v ostré slovní přestřelce na komentářích dostal dotaz, jestli píšu povidky jen kvůli komentářům.

Vskutku dobrá otázka. Proč já to vlastně dělám? Vzhledem k tomu, že je to zadarmo a nikdo mě k tomu nenutí, tak asi proto, že mě to baví. A protože jsem, jako většina lidí maličko ješitný, samozřejmě raději slyším chválu, než kritiku. Ale to neznamená, že kritiku nesnáším a zavrhuji. Pokud je kritika konstruktivní, je jako podaná pomocná ruka. A protože žádného normálního člověka nebaví dělat zbytečnou práci a předpokládám, že normální jsem, chtěl bych vidět, že ji dělám dobře a že je k něčemu prospěšná.

A je tu další otázka. Prospěšná??? Ale komu? Skupině lidí, kteří jsou „ujetí“ jako já. Ano, mluvím o vás, milí čtenáři. Nechme naši „ujetost“ stranou. Bezpochyby „ujetí“ jsme. Já, protože píši erotické povídky a vy, protože je pod anonymitou svých nicků vyhledáváte a čtete. Máme stejnou „krevní skupinu“ a při této lechtivé četbě se přenášíme do jiného světa. Je to pro vás určitá relaxace, tady se zbavujete svých běžných životních starostí a necháváte se unášet vzrušujícím čtením. Nikdo vás k tomu nenutí a výběr kategorie je jen na vás. Jste konzumenti, ale bohužel, jako takoví se také chováte. Pokud je vše v pořádku, jste spokojení a ani vás nenapadne, že byste mohli dát svoji spokojenost nějak najevo. Jeden kolega autor mi to dal po lopatě:
„Chybí ti komentáře? Ale to je tvoje chyba, protože píšeš dobré povídky. Zkus napsat nějakou kravinu a uvidíš, jak tě roznesou. Takže když povídce chybí komentáře, znamená to, že je dobrá. Ale smysl mi to nedává. Je to stejné, jakoby bavič vyprávěl anekdoty prázdnému sálu.“

Vzpomínám na jednoho mladého (a beze sporu talentovaného) autora, který marně naléhal, aby mu čtenáři napsali své názory a dokonce hrozil, že..“dokud nebudou komentáře, nedám vás sem další pokračování.“ Dnes už nepublikuje, protože jediný komentář, kterého se dočkal bylo ujištění, že si pokračování může strčit za klobouk a že se čtenářská obec nenechá vydírat. A není bohužel jediný. Z našeho autorského kolektivu se ze podobných důvodů již odmlčelo přibližně 5 velmi dobrých autorů.

Když si otevřu přehled komentářů vidím, že tam pravidelně přispívá jen několik lidiček. To by skoro potvrzovalo kdysi vyslovený názor, že je tady jakási „partička mocných“, kteří si poklepávají na ramena, navzájem si píší pochvalné komentáře, dávají si vysoké hodnocení a v podstatě si vystačí sami.
Připouštím, že je tady určitá, neuzavřená, skupinka autorů, kterým já říkám „stará garda“. Ač se, až na vyjímky, neznáme osobně, mohu s klidným svědomím říci, že jsme přátelé. Komunikujeme mezi sebou i neoficiálně, čímž myslím, mimo rámec tohoto webu. Občas si písmenkujeme na ICQ, nebo si pomocí mejlů vyměňujeme povídky, které nemohou spatřit světlo světa. Že bychom ale nějak výrazně ovlivňovali a určovali dění na našich stránkách, to ani náhodou.

Ale milí čtenáři, vždyť i vy máte možnost zúčastnit se dění na našich stránkách a ovlivňovat jejich podobu. Stačí napsat, co se vám líbí a co nelíbí, nebo přijít s nějakým návrhem na zlepšení. Tím samozřejmě nemyslím, že si vyberete povídku z kategorie, která vám „nechutná“ a roznesete ji na kopytech. Od toho tam označení kategorií je a zcela logicky se očekává, že nikdo nepoleze tam, kde se povídky rozcházejí s jeho předsudky.

Vážení milovníci erotického čtení, je mi jasné, že jsem vás touto svoji esejí příliš nepotěšil. Jistě jste očekávali, že se vám zde dostane porcičky vzrušení a místo toho je tady jen nudné čtení, které byste ani neotevřeli, kdybyste věděli, jaké bláboly budete číst. Ale od toho jsou zde komentáře. Tak jen vzhůru do toho a dejte mi to sežrat, jak nejlíp umíte. A hlavně – zůstaňte věrni našim stránkám, čtěte, bavte se a napište občas i nějaký ten komentář! Berte to třeba jako určitou formu „odměny“ autorům, kteří pro vás píšou.

Váš Fred

0 0 votes
Hodnocení povídky
Subscribe
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Shock

Plně se textem ztotožňuji. Když jsem na efenix loni začal přispívat, bylo u povídek (nejen mých), dost komentářů. Pak to z nepochopitelných důvodů začalo uvadat až k dnešnímu stavu. Je to asi neměnný stav, čtenáři jsou jen konzumenti a těch pár „věrných“ komentátorů nás udržuje v ochotě dál psát. Jeff už s tím chtěl dávno praštit, ale vzájemně se povzbuzujeme, že třeba se to zase obrátí. Všichni, kdo sem chodí, by se mohli zamyslet, proč asi ti dávní autoři přestali přispívat? Já si myslím, že tu dál jsou, čtou nás, ale jejich nechuť psát pro dva, tři komentáře a 20-30… Číst vice »

Huhu

Tohle je obecná bolest. Já provozuju diskusní fórum k jednomu koníčku a bojuji s tím taky. Můžu se postavit na uši a stejně nakoukne hafol lidí a napíšou jen dva, tři. Už jsem otupěl a platím jim stránky a administruju to dál, protože se do toho nikomu nechce a nemám to srdce jim to zaříznout.

Jinak efenix je pro mě synonymem hezkých povídek, za výhodu považuju skutečnost, že se v nich až na výjimky neobjevují hrubky jako na jiných webech. Prostě – nedovedu si představit, že bych ráno po osmé neotevřel efenix a nepřečetl novou povídku.

Bob Romil

Je vidět, že Fred věděl o čem píše. Jak z pohledu spisovatele, tak z pohledu tahouna fóra. My, co sem posíláme své výtvory samozřejmě čekáme na nějakou odezvu. Není to tak, že neodtrhneme oči od monitoru, ale když se autor večer přihlásí a je tam pět komentářů, tak má pocit, že jen neházel hrách na zeď. Jednodušší by určitě bylo, kdybych si ťukal písmenka do šuplíku – nemusel bych se trápit pravopisem, hledat jak se co správně píše, skloňuje, časuje, protože by mi to mohlo být šumafuk. Jenže to prostě není ono. Automobilový nadšenci si taky netuní káry, které potom… Číst vice »

harai

Hezká vzpomínka na Freda.

Já to mám s komentáři jinak, naprosto mě uspokojuje počet přečtení. Nemusím si vyměňovat v úzké skupince autorů pochvalné komentáře mezi sebou, abych uspokojil jejich, nebo své, ego. Negativní komentáře raději nepíšu, protože to se tady neodpouští, stejně jako „nelíbí“.

dedek.Jeff

Byla by to neúcta k Fredově odkazu, kdybych nereagoval na jeho zpověď i na reakce v komentářích. Já když jsem po dlouhé době četl svou první publikovanou povídku, doslova jsem se zhrozil nad nad tím, co jsem zplodil. V té době jsme byl vděčný za to, že jsem pod svým příspěvkem nenašel žádný komentář. Byl by to možná důvod, proč dále nepsat. V tom okamžiku nastoupil Fred a několik dalších se svou pomocí radami a díky nim jsem zůstal u psaní a vydržel to tak dlouho. S Fredem jsme se pak stali dlouholetými dobrými přáteli. Právě on to byl, který… Číst vice »

dan

jaké hodí se povídky, sice jsem odrostl hormonum, ale rád si dobře poctu, s erotikou, ba naznakem.. fantazii to dělá dobře. pánové, jste literární, stavíte zápletku, berete nás do zajímavých prostředí a fantazii.. jen je dnes ta doba rychlá, není čas a klid si pocit, tyto stránky ještě navíc v soukromí a ne v buse apod… nekomentuji, jsem iuobmezeny, sobecky vůči vám a nerad se angazuji… stále má tento web příchuť šimrave utajenosti.. timto se vám omlouvám. a držím palce. pánové, nepíšete pro komentáře (blbcu, puberťáku, zlostnych bidaku ani kriklounu). píšete, protože vás (a náš široko anonymní veřejnost) to baví.… Číst vice »

anonym123

Neznam jiny web s povidkama, ktery by dbal na gramatiku a sloh u povidek. Proto tady rad ctu. Btw… taky nepisu komentare, ale nemuzu se dockat dalsich dilu serialu Story, Kristynka a Tinnitus 🙂

George P.

Ahoj všem.

Fred byl machr. Poznal jsem ho kdysi, když skončil onen zmiňovaný web povídkou „Příběh mágine“…
Pak se chvíli jelo na „Startr….“

Je pravda, že zamyslet jako čtenáři bysme se měli…

Je mi smutno, že Fred už novou povídku nenapíše…
Ale byla by škoda, kdybych už nenacházel nové povídky od Dědek.Jeff, Shock a dalších…
Možná právě proto jsem nezahlédl už dlouho nic od Starce, který byl klasikem po mnoho let na mnoha webech…
Na tomto webu mi ale opravdu chybí Alimeda 🙁

Pojďme jako čtenáři do sebe, prosím…

Zdraví a všem autorům fandí George P.

harai

Alimeda chybí i mně, asi proto, že píšu o podobných tématech.
Ale možná ti udělám radost tím, že sem převedeme i zbytek jejích povídek ze starého efenixu.

Denis86

Každý znás jsme jiný ale jedno máme společnè a to že rádi čteme tyto povídky nebo je píšeme . Fredova smrt mě překvapila když jsem se o ní dozvěděl . Fredovi povídky jsem měl rád dost mě štve že nic nového si už od něj nikdy nepřečtu . Je to hloupé že takový autoři jako byl Fred umirají . Podle tohoto jména bych Fredovi tak tipnul na třicet že bylo podle této přesdívky . K těm to stránkám jsem se dostal je už to pár let ,kdysi jsem si kupoval v trafikách erotické povídky Mini Caps a tak jsem postupem… Číst vice »

George P.

Freda jsem poznal na internetu… Překvapivě to nebylo díky povídkám, ale létání… Fred byl kapacita, super chlap, byť byl skoro o čtyřicet let starší. Dnes už to asi mohu prásknout – byl to kdysi bojový pilot na MIG 15 a MIG 21. V důchodu na létání nezanevřel a létal dál. Občas ve Slaném svezl i takového nadšence pro létání, jakým byl V. Šorel. (kdo vyrůstal na ABC ví – byl to autor mnoha modelů a psavec povídek s leteckou tématikou). Možná i díky tomuto, se Fred vlastně vznášel v oblacích, snil a začal psát, i když pro mnohé mravokárce ne… Číst vice »

Elean

I já se chci omluvit autorům za to, že jsem pouhým konzumentem povídek již déle než tři roky a nikdy jsem zde nenapsal ani řádku, pouze povídky hodnotil sám pro sebe, či pomocí líbí/nelíbí. Každý den netrpělivě čekám, kdy se objeví nová povídka, která mě přenese do jiného světa, ve kterém ale netečou hektolitry semene a muži nevydrží souložit celé dny, jako je tomu na ostatních serverech. Do světa, ve kterém se fantazie blíží realitě tak blízko, že to vypadá, jako by se spíše realita přibližovala fantaziím. Stejně tak jako autorům, tak bych chtěl poděkovat korektorům. Vy všichni odvádíte skvělou… Číst vice »

harai

Neboj se a povídku pošli. Aspoň poznáš, jaké je to sledovat reakce, počty líbí, počet přečtení 😉

dedek.Jeff

Rád bych zareagoval na komentář Georgeho P. a ještě něco prozradil na Freda. Fred byl jedinečný člověk, který kromě toho, co psal George, byl samozřejmě vysokoškolsky vzdělaný a určitou dobu působil také jako pedagog. Patřil zároveň mezi ty, kteří věkem přesáhli sedmdesátku, jako úzký kruh autorů, kteří dodnes přispívají na tento web. Nejstarší autor je dokonce starší a je mu přes devadesát let. Doufám, že jsem neprozradil nic, co bych neměl. S některými autory, kteří již dnes nepublikují, jsem ještě stále, byť jen v občasném styku. Je smutné, že se všichni rozhodli odejít do spisovatelského důchodu, a už nechtějí psát.… Číst vice »

Trysky

I já vstoupím se svou troškou do mlýna. Komentáře a zpětná vazba je věčný boj. Na jedné straně stojí autor, který netrpělivě očekává jakoukoli reakci na své dílo, se kterým se hodiny, dny a někdy třeba i měsíce piplal, aby ho přivedl k dokonalosti, a na druhé straně jsou čtenáři, kteří si mnohdy ani neuvědomují, kolik práce, vymýšlení a odříkání je za takovou povídkou nebo seriálem. Ono to není jen o tom sednout a psát. Nejdřív to chce nápad – inspiraci a ta nepřijde na zavolání, pak je potřeba najít si čas. A ani to není jednoduché. Kde ho vzít,… Číst vice »

Junior

Já bych řekl, že to co popsal Trysky o psaní povídek platí víceméně i v jiných oborech. Bohužel konzument výsledků práce autora nemá představu o tom, kolik s tím bylo práce. Tím nechci zlehčovat Vaši úžasnou práci, sám bych nic podobného nevyplodil. Ne že bych snad neměl fantazii, ale prostě jaksi nemám to správné literární střevo a s gramatikou jsem občas na kordy. K tomuto serveru jsem se dostal cca před 2 měsíci a pročetl zde za tu dobu mnoho povídek.I když si asi jako každý čtenář vybírám kategorie, které se mi líbí, ale pokud u autora, kterého jsem si… Číst vice »

George P.

Tak tahle vzpomínka na Freda to tu hezky oživila…

Kdysi jsem Fredovi chtěl poslat pár povídek, které jsem jako náctiletý psal pro „pobavení“ spolužáků…
Některé byly i publikovány v tištěném „Erotikonu“, kde byly upraveny bez mého souhlasu a tím pádem nebylo možné publikovat i pokračování 🙁

Ale co tu znovu uvést, jak a komu se ozvat, kam poslat své příspěvky a jak se třeba z běžného čtenáře stát autorem…

Ano, všichni chodíme do práce, všem nám život řídí složenky…

Ale třeba by se tu po tomhle příspěvku našla i kapka nové autorské krve 🙂

George P.

Tomáš

stačí poslat povídku na podpora@efenix.cz 😉 on se tomu nějaký korektor hned pověnuje 🙂

Talmann

Také po delší době připíši pár písmenek. I když vše podstatné už vlastně bylo napsáno. Jako čtenář jsem rád, že se občas stihnu podívat na web a přeletět povídku očima. Vím, že komentáře autory potěší, ale času, klidu a soukromí na jejich napsání se mi nedostává. Už dlouho si slubuji, že to napravím a budu komentovat víc. Jako občasný autor jsem úžasně neproduktivní. Povídky mám rozepsané dlouhé měsíce, protože složenky nepočkají, šéf chce práci a rodina zábavu, takže najít si dost dlouhou chvíli klidu není snadné. I tady si slibuji a doufám, že se mi aspoň občas podaří něco dokončit… Číst vice »

vaclavz

Jsem rád, že se tu rozjela taková hojná diskuze :-). Také jsem, jako věrný čternář povídek, za celé roky nezanechal jediný komentář. Povdíky se mi většinou líbily, nicméně mě to k písemné reakci nikdy nedonutilo. Nicméně někdy se tu rozjede diskuze a v jedné z nich jsem zjistil, jak málo lidí se v té době aktivně staralo o korekturu povídek. Už jsem jich pár upravil / opravil a musím uznat, že u většiny autorů je práce s povídkou minimální. Velmi kvalitní je už povídka, kterou nám autor posílá. Samozřejmě každému občas něco ujede / uteče, ale od toho je tu… Číst vice »

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x